Licznik odwiedzin

Wizyty: [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
70
200
292

-92
W tym tygodniu:
W tamtym tygodniu:
Dwa tygodnie temu:
270
1640
1403

+237
W tym miesiącu:
W tamtym miesiącu:
Dwa miesiące temu:
1585
7739
8625

-886

Łącznie
odwiedziło nas: 128 001

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Translator

English French German Hungarian Italian Russian

Statystyki serwisu

Użytkowników : 74
Artykułów : 437
Zakładki : 13

Zdaniem Proboszcza...

5 lutego 2012r.

Styczeń to miesiąc intensywnych spotkań z parafianami. Myślę tu nie tylko o kolędzie – zresztą bardzo miłej, lecz także o spotkaniach opłatkowych z rozmaitymi grupami parafian. Dawały one okazję do wspólnej modlitwy, kolędowania a także do poznania się i wymiany zdań na wiele tematów dotyczących życia społecznego, religijnego czy rodzinnego. Dla mnie była to okazja do poznania tego co jest ważne dla parafian a także sposobu patrzenia na wiele zjawisk społecznych. Każdy duszpasterz nie jest zawieszony w próżni lecz działa w pewnym środowisku o określonych potrzebach, kulturze i mentalności. Musi mieć świadomość tych aspektów, które są ważne w pracy formacyjnej. Duszpasterz to nie ten, który świadczy usługi religijne lecz ten, ma za zadanie nieść przekaz Bożej prawdy i skłaniania ludzi do pójścia za nią. Członkowie rozmaitych grup duszpasterskich, jak odczułem, są zatroskani o wspólnotę naszej parafii. Wyrażali wiele postulatów co do sposobu funkcjonowania, stawiali pytania na które chętnie odpowiadałem. Mając na uwadze pewne wnioski z Misji Świętych zaproponowałem wprowadzenie modlitwy zwanej Liturgią Godzin na wzór modlitwy odmawianej codziennie przez kapłanów a zwanej skrótowo brewiarzem. Propozycja spotkała się z zainteresowaniem i już wkrótce pojawi się w naszym kościele ten rodzaj modlitwy zwanej też brewiarzem świeckich. Otóż rano 20 minut przed mszą o godz. 8.00 będzie odmawiana „Jutrznia” a wieczorem 20 minut przed godz. 18.00 będą odmawiane „Nieszpory”. Początkowo modlitwę prowadzić będą kapłani do momentu wdrożenia się parafian i naturalnym wyłonieniu osób mogących przewodniczyć takiej modlitwie. Już dzisiaj zachęcam do zaznajamianie się z tą forma modlitwy Kościoła.  

Komunikat Biskupa Wiktora Skworca w sprawie Haiti Drukuj Email
Artukuły
Wpisany przez ks. Dominik Dryja   
poniedziałek, 18 stycznia 2010 20:41

 

 

Komunikat Biskupa Tarnowskiego
w sprawie zbiórki na rzecz mieszkańców Haiti,

poszkodowanych przez trzęsienie ziemi

Drodzy Diecezjanie!

Trzęsienie ziemi, które kilka dni temu miało miejsce na Haiti, pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar, wielu zostało rannych, straciło domy… W duchu jedności i solidarności Caritas Polska przekazała natychmiast 30 000 euro na pomoc ofiarom kataklizmu. Na miejscu wsparcia udziela Caritas Międzynarodowa. Docierają do nas informacje, że miejscowe zapasy już się wyczerpały. Najbardziej konieczne są teraz środki finansowe przeznaczone na zakup lekarstw, wody pitnej, koców i innych środków niezbędnych do ratowania życia.

Wszyscy jesteśmy głęboko poruszeni tą tragedią, tym bardziej, że dotknęła ona jeden z najbiedniejszych krajów świata. Ufam, że jak zawsze w takich sytuacjach Polacy: wierzący i ludzie dobrej woli udzielą pomocy poszkodowanym. Otoczmy mieszkańców Haiti naszą serdeczną modlitwą. Podzielmy się z nimi dobrami materialnymi. Uczyńmy to, składając ofiary do puszek w przyszłą niedzielę, 24 stycznia. O przeprowadzenie zbiórki proszę członków Parafialnych Oddziałów Caritas. Pamiętajmy, że pomoc finansowa niezbędna będzie w leczeniu i rehabilitacji poszkodowanych, odbudowie domów, budynków użyteczności publicznej czy szpitali przez wiele lat po tragedii.

Tych wszystkich, którzy odeszli do wieczności w dramatycznych okolicznościach trzęsienia ziemi, polecajmy Bożemu Miłosierdziu. Zaś sieroty i wdowy, wszystkich poszkodowanych, polecajmy w modlitwie Bożej Opatrzności, aby doznali pomocy, wsparcia i duchowej pociechy.

Niech Duch Święty natchnie ludzi dobrej woli, by wielkodusznie pospieszyli z pomocą tym, którzy na tę pomoc niecierpliwie czekają. Wszystkim włączającym się w jakikolwiek sposób w to dzieło miłosierdzia z serca błogosławię.


† Wiktor Skworc
BISKUP TARNOWSKI

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

POLECAMY




Diecezja Tarnowska Konferencja Episkopatu Polski Gość Niedzielny