Zdaniem Proboszcza...

22 listopada 2015r.

Zapewne każdy z nas złamał w swoim życiu jakieś prawo. Najłatwiejszym do złamania okazuje się prawo Boże, to zawarte w sumieniu naturalnym człowieka i to zapisane w Dekalogu. Dlaczego tak się dzieje? Bóg jest cierpliwy i nie uderzy piorunem grzesznika nawet tego największego, a Pan Jezus obrazowo przedstawił to mówiąc do uczniów, pozwólcie róść pszenicy i kąkolowi aż do żniwa i wtedy oddzieli się je: pszenica pójdzie do spichrza a kąkol na unicestwienie. Mimo, że to jest Boże spojrzenie na prawowierność to jednak człowiek nie bardzo ma ochotę się tym przejmować i próbuje nawet prawo Boże zastępować swoim osobistym prawem (czytaj: wygodnictwem). Życie społeczne regulują przede wszystkim prawa stanowione przez człowieka a ściślej przez demokratyczny wybór takich czy innych rozwiązań prawnych. Ostatnio narobiło się wiele hałasu z powodu demokratycznych działań opcji politycznej, wybranej w demokratycznych wyborach. Mikrofony i kamery dziennikarskie uganiają się za coraz nowymi osobami chcącymi coś osobliwego powiedzieć o działaniach nowej władzy. I zazwyczaj jest to krytyka posuwająca się do wielkich uogólnień typu: demontaż demokracji, zamach stanu, szaleństwo ustawowe, nocne podchody itd. Zapomina się jednocześnie, że każda wybrana władza dokonywała w przeszłości takich zmian, jakie uważała za stosowne i potrzebne dla realizacji swoich politycznych planów, legitymując się mandatem wyborców. Więc nie rozumiem skąd ten szum się bierze. Demokratycznie wybrani posłowie dokonują demokratycznych zmian. Pamiętajmy, że wymiar sprawiedliwości, o który toczy się najwięcej dyskusji, to są ludzie, którzy interpretują zapisy prawa nie zawsze zgodnie z jego duchem i zamiarem prawodawcy. Przykład: prokurator ukradł batonik a inny prokurator tłumaczy, że dotyczący w chwili kradzieży nie posiadał rozeznania. Chłopak z niedorozwojem umysłowym ukradł też batonik i został skazany i wtrącony do więzienia. To podobno nazywa się sprawiedliwością demokratyczną. Zacznijmy szanować prawo Boże i wtedy nie będzie kłopotów ani z Trybunałem Konstytucyjnym ani z jakimkolwiek osądem prokuratorskim czy wyrokiem sądowym.

Informacje duszpasterskie - XXIV Niedziela Zwykła Drukuj Email
Wpisany przez ks. Ryszard Piasecki   
sobota, 15 września 2012 00:00
 • Renowacja Misji Świętych
  będzie w dniach od 7 do 21 października. W pierwszym tygodniu swoje ćwiczenia duchowne będą mieli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich. Drugi tydzień będzie już dla wszystkich parafian. Zachęcam do udziału i tych, którzy nie mieli czasu w ubiegłym roku wziąć udziału w Misjach. Wszystkich zaś proszę o modlitwę w intencji renowacji Misji Świętych w naszej parafii, szczególnie grupy modlitewne i wspólnoty. 

 • Spotkania modlitewno-formacyjne:
  Rycerstwo Niepokalanej – środa – godz. 16.30;
  Towarzystwo Przyjaciół WSD – środa godz. 19.00;
  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – środa godz. 19.00.

 • Spotkanie Grupy Dzieci Niepełnosprawnych
  będzie w poniedziałek 17 września o godz. 15.30. Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami.
   
 • Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę
  odbędzie się 23 września – główna uroczystość o godz. 11.00.  Szczegółowy program podany jest na afiszu.
   
 • Składka inwestycyjna
  przeprowadzona w ubiegłą niedzielę, w kopertach, przyniosła kwotę 11700 zł zaś ofiary złożone na tacę bez kopert wyniosły 5000 zł. Za wszelkie ofiary składamy podziękowanie. Przypominamy, że koszt renowacji posadzki wyniósł 25 tys. zł. Prosimy tych, którzy jeszcze nie mieli okazji włączyć się w sfinansowanie renowacji o złożenie ofiar w kopertach w najbliższą niedzielę.
   
 • Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa
  organizuje wyjazd na diecezjalne czuwanie modlitewne do Nowej Jastrząbki w dniu 21 września, wyjazd z Placu Solidarności o godz. 16.30, koszt 10 zł, zapisy w kancelarii lub tel. 14 6810593 (wieczorem do 19.09.12).

 • Diecezjalny Dzień Modlitw o Trzeźwość
  przypadający w niedzielę 30 września odbędzie się w Szczepanowie. Krucjata Wyzwolenie Człowieka organizuje wyjazd do Szczepanowa – zapisy na poniedziałkowym spotkaniu Krucjaty.

 • Msza św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy
  zorganizowana przez Zarząd AK Koło Terenowe Dębica  zostanie odprawiona 23 września o godz. 10.30 w Kościele Św. Jadwigi.
   
 • Koncert wokalno-organowy
  odbędzie się w sobotę 22 września w Kościele Ducha Świętego o godz. 19.00. Utwory wokalne zaprezentuje znakomity tenor Ks. Rafał Kobyliński z Poznania, zaś solowe utwory organowe wykona Łukasz Mateja z Krakowa.
   
 • Ks. Prałat Bronisław Marczyk,
  emerytowany proboszcz Parafii Pustków Osiedle zamieszkał na plebani naszej parafii. Ostatnio zamieszkiwał w Parafii Rzochów. Będzie służył pomocą w spowiedzi św. w miarę swoich sił. Serdecznie witamy Księdza Bronisława w naszej wspólnocie i życzymy spokojnych dni oraz Bożej pomocy i wielu jeszcze potrzebnych sił. Do życzeń dołączamy serdeczną modlitwę w intencji wrześniowego solenizanta.

   
 • Obowiązkowe spotkanie gimnazjalistów z klas trzecich,
  przynależących do naszej parafii, a uczęszczających do różnych gimnazjów, w czwartek o 17.30. Rozpoczęcie w Domu Św. Jadwigi. Na spotkanie przychodzimy z rodzicami! Prosimy o dopilnowanie tej sprawy, gdyż jest to bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zapraszamy także tych, którzy, z różnych przyczyn, w ubiegłym roku szkolnym nie przyjęli tego sakramentu a pragną do niego przystąpić.
   
 • Spotkanie liturgiczno-formacyjne,
  przygotowujące do sakramentu bierzmowania, uczniów klas drugich gimnazjum mieszkających na terenie naszej parafii, w piątek o 16.15 w Domu Św. Jadwigi. Spotkanie jest obowiązkowe.
   
 • Msza wspólnotowa
  na rozpoczęcie roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie,
  połączona z wręczeniem świec animatorskich odbędzie się we wtorek o godz. 18.00, po niej spotkanie rejonowe par animatorskich Domowego Kościoła.
 
 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

POLECAMY
Diecezja Tarnowska Konferencja Episkopatu Polski Gość Niedzielny